Facebook Instagram Youtube
MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia
MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia
MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia
MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia

MiserArt- Strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia

Dodano 18 października 2017

We wtorek, 17 października wraz z grupą osób pracujących z osobami bezdomnymi mieliśmy szansę dowiedzieć się czym tak naprawdę jest koncepcja MiserArt. Podczas wizyty studyjnej we Wrocławiu, w zaadaptowanym na pracownię starym budynku, poznaliśmy charyzmatycznego lidera i autora idei- Pana Andrzeja Ptaka. Ponad 30-letnie doświadczenie w pracy z bezdomnymi doprowadziło go do stworzenia zupełnie nowego podejścia do pracy z osobami wykluczonymi. Wbrew obiegowej opinii i zautomatyzowanemu postrzeganiu osób bezdomnych pan Andrzej postanowił zaangażować osoby żyjące na ulicy w projekt artystyczny, będący niejako eksperymentem społecznym. Początkowo miserartowcy nieśmiało proponowali niewielkie kwoty za stworzone przez siebie dzieła. Dziś, wykonane przez nich stoły-ogrody stworzone za starych drzwi, wystawiane są we wrocławskiej galerii miejskiej Awangarda, a na dniach również na wystawie design’u w Lipsku.  

Andrzej Ptak daje bezdomnym wiarę, że są przydatni i mogą robić coś wartościowego, a nawet stać się prawdziwymi artystami. Sukcesy MiserArt pokazują, że czasem wystarczy tylko zmienić perspektywę i przesunąć granicę tego co zastane. Miserartowcy przekonywali, że najważniejszym co można zrobić jest spojrzenie na osoby bezdomne inaczej niż dotychczas, porzucając atrybucje i stereotypy. Musimy bowiem pamiętać, że osoby dziś mieszkające na ulicy, też mają przeszłość- często z domem, rodziną, pracą i mniejszymi i większymi sukcesami. Tak jak my wszyscy też mają w sobie pragnienie, aby zostawić po sobie ślad. Wystarczy więc impuls i chęć.

Opracowanie koncepcji pomocy bezdomnym (w myśl autorskiej koncepcji Miserart. Strefa kultury w labiryncie wykluczenia (poprzez sztukę wyjście z bezdomności) odbywa się w ramach projektu "Nowe tory. Centrum Leszna po Kolei". Niewykorzystane jeszcze tereny pokolejowe, na których zlokalizowane jest schronisko dla bezdomnych, daje możliwość, aby również Leszno wdrożyło ideę MiserArt w działanie.